BU ŞEHRE YAKIŞMAYAN MANZARALAR

Hakan Yaman / Spor Isparta

BU ŞEHRE YAKIŞMAYAN MANZARALAR

24:10:2018 11:42

Hafta sonu oynanan Emrespor-Gelendostspor maçını izlemek için Milli Egmenlik stadına gittim. Saat 14.00’de başlayacak bu maç öncesinde Tuğraspor-Güneykentspor maçı var. Maçın son bölümlerinde Turasporlu futbolcu Refik’in ikili mücadelede ayağı kırıldı. Saha kenarında olması gereken ambulans maalesef yok. Futbolcu arkadaşları acilen 112’yi aradılar ve yaklaşık 10 dakika sonra ambulans stada geldi ve ayağı kırılan futbolcuyu şehir hastanesine götürdüler.

Maçlar amatörde olsa sonuçta insan sağlığı önemli. Üst üste oynanan bu maçlarda kenarda bir ambulans hazır beklemesi gerekmyormu?

Neyse bu konuyu geçtik.

Gelelim Emrespor-Gelendostspor maçı öncesine...

Bu maçı ispartatv ekranlarından canlı yayınlayacak olan yayıncı kuruluş, maçı yayınlayacak bir platform bulamıyor. Türkün aklıyla!.... Seyircinin görüş alanınıda etkilemeyecek şekilde bir fortifin üzerine kurulan sistemle maç yayını yapılıyor. Milli Egemenlik stadı teknolojiye yenik düşüyor ve maç yayını için bir zemin hazırlanmıyor!...


Gelelim türbünlere ve seyircinin keyifle maç izlemesine engel stadın etrafını çeviren yüksek tel örgülere!....

En azından türbünlerin bulunduğu alanın etrafını çeviren tel örgülerin yüksekliği aşağıya çekilemezmi?

Kapasitesi 1000 kişiyi geçmeyen türbünler yıkılarak kapasitesi 5 bine çıkartılamaz mı?

Yeni yapılacak olan türbünlerin altına daha modern soyunma odaları yapılamaz mı?

Evet, güneşli, güzel bir havada seyircinin yoğun ilgi gösterdiği Emrespor-Gelendostspor maçında türbünler hınca hınç dolu ve birçok taraftar yer bulamadığı için geri dönmek zorunda kalıyor.

Amatörlere daha fazla fırsat verimesi adına Atatürk stadında maçlar oynanamaz mı?

Sorunların ve beklentilerin tavan yaptığı amatör kulüplerin sesine kulak vermek gerek.

Bana yansıyan, yada tesbit edebildiğim bu sorunların çok daha fazlasının olduğunu düşünüyorum.

Isparta birçok alanda yaşanabilir şehir edası ile türbünlere oynayan siyasetçilerin spor adına, futbol adına bu sorunlara gözlerini ve kulaklarını kapamaları ne kadar doğru?


Şehrin profösyönel liglerde takımının olmamasının en önemli sebeplerinden birisi gerekli olan tesislerin olmaması, amatörlere gereken ilginin gösterilmemesi, alt yapıya ve bu şehrin gençlerine gereken ilginin gösterilmemesi olablirmi?

İnanmak başarmanın yarısı

Kısa zamanda büyük işlere imza atan Emrespor kulubunün başkanını, yöneticilerini, teknik heyetini, futbolcularını ve çok daha önemlisi taraftarlarını tebrik etmek istiyorum. Emrespor kulubu aslında bir model.... Bu model diğer amatör kuluplerimizede yansıyacak ve gelecekte çok daha güzel işlere, başarılara imza atılacaktır.

Kulüp maç öncesi kampa giriyor, günler öncesinden bilboardlara maç saati ve yerini gösteren reklam afişleri asılıyor, takım maçın oynanacağı stada kendi oobüsü ile geliyor, klüp başkanı ve yöneticiler takımlarını yanlız bırakmıyor ve çok daha önemlisi takımlarının şampiyonluğuna inanmış binlerce taraftar türbünlerdeki yerin alıyor.

7’den 70’e renklerine gönül vermiş bu taraftarların heycanı ve coşkusunu gözlerinden okumak mümkün.

İnanmak başarmanın yarısıdır derler ya! Kırmızı siyahlı camianın şampiyonluğa inanması aslında başarının en önemli faktörü...


Maç boyunca tezahuratları ile takımlarına güç veren taraftarların meşaleleri ile türbünlere renk katması, taraftarların açtığı pankartlar ile spor kamuoyna mesaj vermesi futbol sahalarında görmeye alışık olmadığımız güzel manzaralar. Takım amatör ama anlayış, yönetim profösyönelce....

Gelelem maça.... 90 dakika çekişmeli ve heycanlı maçı Emrespor 1-0 kazandı. Rakip Gelendsot spor kolay bir lokma olmadığını gösterdi. Futbol adına, seyir adına, mücadele adına herşey vardı. Skor ne olursa olsun sahada mücadele eden futbolcuları ve takımlarını türbünde destekleyen taraftarları yürekten tebrik ediyorum.

Sonuç olarak. Milli Egemenlik stadının eksikleri en kısa zamanda  giderilmeli. Amatörlere daha çok değer verilmeli.

Diğer Köşe Yazıları
Ulusal Haberler