ZORUNLU TASARRUF VE BÜYÜYEBİLMEK!...

Hakan Yaman / Spor Isparta

ZORUNLU TASARRUF VE BÜYÜYEBİLMEK!...

28:08:2018 12:49

Amerika’nın, ülkemiz üzerine oynadığı ekonomik savaş birçok sektörü olduğu gibi yerel medyayıda olumsuz yönde etkildi. Başta dolar olmak üzere dövizdeki aşırı yükseliş ihraç ürünlerin fiyatını ikiye katladı. Sene başıda 29 TL’den aldığımız bir top gazete kağıdının fiyatı şuanda 60 Tl civarında, üstelik tedarikçiler yok satıyorlar. Ulusal bir gazete kağıt stoğunun bitmesi ve yeniden temin edememesi nedeniyle üç gündür yayınlarını kesti!...Yine gazete baskılarında kullanılan ithal kalıplar, baskıda kullanılan boya ve diğer sarf malzemelerinin ithal olması nedenyle fiyatlar ikiye katlandı.

Velhasıl bir gazetenin yıllık malyeti 120 Tl iken bugün maliyeti 200 Tl’nin üzerine çıktı.

Hal böyle olunca bizlerde zorunlu olarak tasrrufa gitttik. Önce gazetelerimizi siyah beyaza dönüştürdük, sonra gazete trajlarını düşürdük, personel ve diğer girdilerimizi azalttık.

Nedenmi? zarar etmemek, ayakta kalabilmek ve devamlılığımızı sürdürebilmek için....

Peki nereye kadar böyle gidecek ve sonrasında neler olacak?

Türkiye’de kağıt üretimi olmadığı için tamamen yurt dışından ithal edilen gazete kağıtlarının fiyatının düşmesi tamamen doların düşmesine bağlı. Dolar ne zaman 3-4 lira seviyesin düştü belki o zaman yerel gazetelerede can suyu verilebilir? Aksi halde sayıları ülke genelinde 1300 civarında olan yerel gazeteler gün geçtikce zarar etmeye, kapanmaya ve yok olmaya mahkum.

Özellikle ithal ürünlerle imalat yapan sektörlerin bu hengameden kurtulmasının yolu güçlerini birleştirmelerinden, küçülerek büyümelerinden geçiyor.

Kendi sektörümüzden örnek vererek konuya açıklık getirmek istyorum. Isparta merkezde yayınlanan 13 yerel gazetenin acilen birleşerek gazete sayısını 13’ten 3 veya 4’e düşürmesi gerekiyor. Böylece başta personel olmak üzere, kağıt ve diğer girdilerdeki tasarruf sektörü ayakta tutmaya yeterli... Böylece tüketicide memnun kalacak, üreticide küçülerek büyümüş olacak. Bu formül sadece yerel gazeteler için geçerli değil.... Birçok sektör bunu deneyebilir ve denemelidirde...

Isparta merkezdeki yerel gazetelerin birleşme fikri yaklaşık beş yıldır gündemde. Bugüne kadar birçok kez denenen birleşme formülü hayata geçirilemedi, ama bu kez durum çok farklı. Sadece maliyetlerdeki artış birleşme için bir gerekçe olmamalı!... Yerel gazetelerin birleşmesi diğer sektörlere de örnek teşkil edecek ve bizim yolumuzdan devam etmek isteyecek başka sektörleride cesaretlendirecektir.

Tüm bunların dışında Ispartada birleşme ruhunu canlandıracak olan yerel medya temsilcileri, bazı illerde denenmiş bu formülü hayata geçirerek merkezdeki gazete kirliliğinininde önüne geçmiş olacak. En önemli gerekce tasarruf sağanmış olacak, zarara giden işletmelerini kara geçirmiş olacaklar.

Gazete sektörünün dışında ,örneğin küçük ölçekli marketler birleşerek büyük market zincir olşturabilirler.

Yine mobilya, kereste, inşaat, turizm vb birçok sektörde birleşme kaçınlmaz.

Güçlerini birleştirerek tasarrufa geçecek bu sektörler daha kaliteli ürün imal ederek yurt dışı pazarına açılmalı iç piyasadaki tüketimin fazlalılığını yurt dışına ithal etmeli...

Bu konular böyle ayak üstü yazılacak konuşulacak konular değil. Bu konular şehrin önde gelen kanaat önderleri tarafndan masaya yatırılmalı, enine boyuna konuşulmalı, tartışılmalı ve hayata geçirilmelidir. Akıl akıldan üstündür, önemli olan doğru projeleri, doğru zamanda hayata geçiebilmek, örnek teşkil etmek...

Isparta yerel basını bir adım attı ve umarım atılan bu adımlar hedefine ulaşır ve birleşme gerçekleşir.

Cumhurbaşkanımız sayın Recçep Tayyip Erdoğan’ın bir sözü ile yazımı noktalamak istiyorum. Erdoğan “Gelin bir olalım, iri olalım, diri olalım, hep birlikte Türkiye olalım” Bu cümleden çıkartılacak çok dersler var. Saygılarımla.....

Diğer Köşe Yazıları
Ulusal Haberler