ANKETLER VE ADAYLAR

Hakan Yaman / Spor Isparta

ANKETLER VE ADAYLAR

16:08:2018 17:24

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesinde belediye başkanlığı yarışı giderek kızışıyor. Mevcut Belediye Başkanı sayın Y.Ziya Günaydın’ın yeniden aday olmasına kesin gözle bakabiliriz. MHP Genel merkezinin mevcut Belediye başkanları ile devam edeceği yönünde bir öngörüsü var.

Günaydın olağanüstü bir durum olmadığı müddetce MHP’nin muhtemel en güçlü adayı diyebiliriz.

İktidar partisi AK partinin son Milletvekili seçimlerinde aldığı il geneli ve merkez oylarını gözönüne alacak olursak, yerel seçimlerde AK partinin muhtemel adayının Günaydın’ın en büyük rakibi olacağı aşikar.

Bana göre Belediye başkanlığı seçimi AK parti ile MHP’nin arasında geçer.

24 Haziran seçimlerinin Cumhur ittifakında yer alan AKP ve MHP’nin yerel seçimlerde  karşı karşıya geleceğini şimdiden söyleyebliriz.

Siyasette 24 saat uzundur sözünü de hatırlatmakta fayda var.

Bugünkü tabloya göre yaptığımız bu değerlendirmede yarın ne olur onu kestirmek şimdiden mümkün görünmüyor.

Bugünkü tabloya göre sahada olan ve seçmene birebir dokunan AK parti ile MHP arasında bir önceki seçimin rövanşını izleyeceğiz gibi!...

ANKETLER

Yerel seçimlere daha 7 ay gibi uzun bir süre olmasına rağmen bugün itibari ile yapılan anketleride dikkate almak gerekir.

Son olarak Haberakdeniz internet sitesinin yapmış olduğu ankete şöyle bir gözatalım.

5000  kişi üzerinde yapılan anketde AK Partinin muhtemel aday adayları arasında kimi belediye başkan adayı olarak görmek istersiniz sorusuna verilen cevaplarda ITSO Başkanı sayın Şükrü Başdeğirmen ilk sırada yer alırken, adı belediye başkan adayları arasında geçen ve çk ciddi bir çalışma yürüten il başkanı Osman Zabun ikinci sırada, Milletvekili M.Uğur Gökgöz’ün çocukluk arkadaşı olan işadamı Sezgin Gülata ise üçüncü sırada yer aldı.

Listede ayrıca İl Genel meclis Başkanı Ali Bolat, EKK Başkanı Ahmet Tural, Belediye Meclis eski üyesi Kadir Dal gibi isimlerde yer aldı. Bu isimlere aday adaylığını açıklayan Doç. Dr. Rezzan Demiralay’ı da ilave ederek önümüzdeki günlerde yeni isimlerin eklenebileceğinide söylemek istiyorum.

AK partide en az 20 kişinin aday adayı olacağını tahmin ediyorum.

Isparta dışından isimlerinde bu sürece dahil olarak aday adaylığını açıklayacaktır.

ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yerel ve Genel seçimlerde sürekli ismi aday adaylığında geçmesine rağmen bugüne kadar Ne belediye başkanılğı, ne de Milletvekilliği için aday adayı olmadığını biliyoruz. Başdeğirmenin bu dönem toplumun ve seçmenin beklentisine karşılık vererek aday adaylığına sıcak bakabileceğini düşünüyorum.

Hem anket sonuçları, hemde Başdeğirmen’in aday olmasını isteyenlere karşı bu kez direnmeyeceğini ve önümüzdeki günlerde adaylığı ile ilgili tavrını net olarak ortaya koyacağını düşünüyorum.

18 Ağustosta yapılacak olan AK parti büyük kurultayı sonrasında, Genel merkezde yerel seçimlerin startını verecektir. Genel merkez bu kez hata yapmayacaktır. Birilerinin adayını değil, halkn istediği, toplumda karşılığı olan, liyakat sahibi, kriterlere uygun bir adayı seçimi kazanabilme adına öne çıkartacaktır.

Önümüzde 9 günlük kurban bayramı tatili var. Tatil dönüşü ve muhtemelen Eylül ayı itibari ile aday adayları çalışmalarını dahada hızlandıracak ve kamuoyunun nabzını tutmaya başlayacaklardır.

Isparta’nın gelecek 5 yılını emanet edeceğimiz, şehrin her alanda vizyonunu yenileyecek, marka değerini artıracak, toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak, adil yönetim anlayışı ile herkesi kucaklayacak  Belediye başkan adaylığı için süreç hızla ilerliyor ve geri sayım devam ediyor. Son sözü söyleyecek olan her zaman olduğu gibi sandıkta vatandaş olacaktır. Seçmenin hür iradesi sandıkta tecelli bulacaktır. Sayglarımla....

Diğer Köşe Yazıları
Ulusal Haberler