DERBİ HAFTASI

Hakan Yaman / Spor Isparta

DERBİ HAFTASI

08:02:2019 12:38
Isparta’da futbol adına önemli bir hafta sonu yaşayacağız. İki derb maçı takımların kaderini büyük ölçüde belirleyecek.
Sezona şampiyonluk parolası ile girerek ‘O SENE BU SENE’ sloganı ile lige başlayan Bal ligindeki tek temsilcimiz Ispartadavrazspor ligin kaderini belirleyecek, şampiyonluk yolunda 6 puan değerindeki bir maça çıkacak. Ligin ilk yarısnda kendi saha ve seyircisi önünde 6-3 mağlup olduğu lider Bucakoğuzhanspor ile deplasmanda karşılaşacak.
ligin ilk yarısının 5 haftasında kötü bir başlangıç yapmasına rağmen teknik direktör değişikliği ile kalan maçlarını seriye bağlayan temsilcimiz ilk yarıyı liderin 2 puan gerisinde kapatmıştı. Teknik direktör Hakan Şimşek ile iyi bir çıkış yakalayan pembe yeşilli takımda Şimşek’in istifası ile göreve getirilen Erol Yedibela ve ekibi yine şampiyonluk adaylarından Sökespora sahamızda 1-0 yenlince umutlarımız kırılmıştı. Sonraki iki maçı kazanarak zirve yarışındaki iddisanı sürdüren temsilcimiz Pazar ünü deplasmanda zorlu bir 90 dakikaya çıkacak. bu maç temsilcimizin ligdki kaderini büyük ölçüde belirleyecek bir maç. kaybetmemiz halinde p;uan farkı 8’e yükselecek ve şampiyonluk şansını büyük ölçüde kaybetmiş olacak. kazanmamız halinde 2 puanlık farkla iddiasını ilerleyen haftalara taşıyacak. 6 puan değerindeki bu maç öncesinde yönetim, teknik kadro, futbolcular ve taraftarlar bu maça kilitlendi. Moraller üst seviyde, futbolcuların motivasyonu sağlandı, taraftarlarında desteği ile yüreğini ortaya koyacak, formasının hakkını verecek ve son sözü söyleyecek olan sahada mücadele edecek olan futbolcular olacak.
Kazanmanın ve üç puanın dışındaki sonuçlar bizi hedefimizden alıkoyacağının gerçeğini hepimiz biliyoruz. Yapmamız gereken tek şey canımızı dişimize takıp, yüreğimizi ortaya koyup, 430 bin taraftarımızın duaları ile evimize galibiyet sevinci ile dönmek!...
Evet hafta sonu ikinci derbi maçı ise muhtemelen Milli Egemenlikte oynanacak Emrespor-Keçiborlubelediyespor maçı olacak. 
Muhtemelen Milli Egemenlik stadı diyorum, çünkü maçın Atatürk stadında oynanması için yapılan girişimler, her iki takımın yöneticilerinin anlaşması ile mümkün olabilecek. Maçın Atatürk stadına alınma ihtimalinide unutmayalım....
Şehrin iki güzide kulübü ve şampiyonluk en güçlü adaylarından Emrespor ve Keçiborluspor maçının Atatürk stadında oynanması hem seyir zevki açısndan, hem de güvenlik açısından önem arzediyor.
Bu maça seyircilerin büyük ilgi göstereceği kesin. 3-5 bin taraftarı Milli Egemenliğe sığdırmak ve kontrol altına almak zor. Bu nedenle maçın Atatürk stadında oynanması makul ve mantıklı.
Ligin ilk yarısında Keçiborluda oynanan mücadeleyi evsahibi Keçiborlubelediyespor 1-0 kazanmıştı. Lider Emrespor, geçtğimiz hafta deplasmanda Gelendostbelediyespora aynı skorla mağlup olunca liderlik el değiştirmişti.
Şampiyonluğu büyük ölçüde belirleyecek bu mücadelede kazanan takımın büyük ölçüde ligi şampiyon bitireceği bu mücadelenin herşeyden önce dostca bitmesi en büyük temennimiz.
Ispartadavrazsporun bal liginden üçüncü lige çıkmadığı bir sezonda Amatör kümede şampiyon olmanın hiçbir önemi olmuyor. Önceki sezon Deregümüspor, geçtiğimiz sezon Keçiborlus porun şampiyonluğu sonrası bal liginde mücadele etmek için oynanan baraj maçını hep Davrazspor kazanmıştı.Davrazsporun kadro yapısı ve gücü amatör takımların bir tık üstünde. Bu yılda şayet Davrazspor dağılmaz, yeni sezon hedefini ortaya koyarsa sonuç yine değişmeyecek ve Davrazspor baraj maçını kazanarak bal liginde mücadele etme hakkı kazanacak.
Onun için sürekli gündeme getirdiğimiz Davrazporun neden şampiyon olması gerektiği gerçeği birkez daha ortaya çıkmış oluyor. Davrazspor şampiyon olup bir üst lige çıkması ile amatör takımların önü açılacak. iki takımımız balda mücadele edecek ve en azından amatörlerde şampiyon olmanın bir önemi ve anlamı olacak.
Futbola siyaseti karıştırmak istemiyorum ama maddi ve manevi destek sözü veren siyasilerinde sözünde durmasını bekliyoruz.
Derb haftasında kulağımız Bucakta, gözümüz ise Milli egemenlik stadıda olacak. Davrazsporumuz başta olmak üzere Emrespora ve Keçiborluspora başarılar diliyor, hak edenin ve dostluğun kazandığı bir maç diliyorum.
Diğer Köşe Yazıları
Ulusal Haberler