Tarih: 23.10.2020

GAZETECİ HAKAN YAMAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

12.08.2020 00:04

GAZETECİ HAKAN YAMAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

HER BİR BİREYİN BİR SORUMLULUĞU VAR!

Dünyayı etkisi altına alan ve 800 bin insanın ölümü, milyonlarca insanında hastalanmasına sebep olan Covid 19 virüsü, ülkemizi de etkisi altına almaya devam ediyor. Mart ayı ile birlikte yükselişe geçen ve Haziran ayı başına doğru alınan tedbirlerle etkisini kaybetmeye başlayan Virüs, maalesef Normalleşme ile birlikte yeniden yükselişe geçti.

Türk milleti olarak olumsuzluklardan yeterince ders almıyor ve dünü çabuk unutuyoruz!...

Sokağa çıkmanın yasak olduğu, şehirlerarası seyahatlerin kısıtlandığı, birçok esnafın işyerlerini kapattığı o günleri ne çabuk unuttuk.

Yaklaşık üç aylık bu süreçte yaşanan mağduriyetleri yazmaya kalksak sayfalar yetmez. Bir tarafta hayatını kaybeden insanlar, öbür tarafta yaşamını kısıtladığımız 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlar.

Daha neler neler....

Lütfen kendimize saygımız yoksa bile o insanlara saygılı olmalıyız.

Türkiye genelinde bütün illerde denetimler neden yapılıyor, televizyon ekranlarında ve sosyal medyada neden sürekli ikazlar yapılıyor.

Bir daha o günlere geri dönmeyelim diye....

O günlere geri dönecek gücümüz kalmadığı gibi, moralimiz ve psikolojimizde müsait değil...

Sağlık bakanlığının açıkladığı rakamlara göre vaka sayılarının binin üzerinde olduğu bugünlerde yapmamız gereken üç temel kuralı bile yerine getirmekte acizlik çekiyorsak bu ülkenin kaderine direk etki yapıyoruz demektir. Ayrıca kurallara uyan vatandaşların yaşama hakkınıda gasp etmiş olmuyor muyuz?

Yapmamız gereken maskemizi düzenli takmak, sosyal mesafemizi korumak ve hijyen kurallarına uyarak temizliğimize önem vermek.

Bu üç temel kuralı yerine getirmek bu kadar zor mu?

Elbette zor değil ama yazımın başında da belirttiğim gibi biz Türk milleti olarak disipline olamıyoruz, kuralları hiçe sayabiliyoruz. Karşı taraftaki insanlara saygımız yok!... Olayın ciddiyetini ve vahametini kavrayamıyoruz. İdari cezalar bile bizi alışkanlıklarımızdan vazgeçirmiyor!...

31 Ağustosta okullar açılacak mı?

Alın size kocaman bir soru işareti.

50 milyon insanı yakından ilgilendiren Eğitimin geleceği belirsiz.

Çocuğu olup da okula gönderme noktasında tereddüt yaşayan aileler, eğitimciler, servisçiler velhasıl sektörde direk ve endirekt içinde olan milyonlarca insan süreci yakinen takip ediyor!...

Isparta il genelinde vaka sayıları ne durumda bilmiyoruz ama Ş.Karaağaçtan, Yalvaçtan, Senirkent’ten, Uluborlu’dan gelen haberler hiçte iç açıcı değil, testler pozitif çıkıyor, karantinalar artıyor.

Uzun lafın kısası, toplum olarak birbirimizi denetleyelim, kurallara uymayanları uyaralım, sosyal mesafemizi koruyalım, maskemizi takalım.....

Sizi bilmem ama benim yeniden o eski günlere geri dönmeye hiç niyetim yok.

Size canlı bir örnek vererek yazımı noktalamak istiyorum. Isparta eğitim camiasının yakından tanıdığı Psikolog H.Hüseyin Akagündüz uzun zamandır evinden dışarı çıkmayan 65 yaş mağduru bir eğitimci. Isparta’da özel bir eğitim kurumunda görev yapıyordu. Koranavirüsün artış gösterdiği bugünlerde sağlığını ön planda tutarak çok sevdiği mesleğini ve öğrencilerini bırakmak zorunda kaldı.

Daha fazla söze gerek var mı? Lütfen anlayış, saygı, hoşgörü ile birbirimize sahip çıkalım ve bu virüs belasından sevdiklerimizi ve ülkemizi koruyalım. Sağlıcakla kalın....* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler