Tarih: 24.10.2020

GAZETECİ HAKAN YAMAN SİYASİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

08.08.2020 11:31

GAZETECİ HAKAN YAMAN SİYASİ GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

İSTİFALAR ETİK DEĞİL

Geçtiğimiz haftalarda İYİ Partinin merkez ilçe kongresini izledik. Pandemi nedeni ile açık alanda, (Demirköprü halı sahada) yapılan kongrede iki liste yarıştı. Mavi ve beyaz listenin yarıştığı seçimi Mavi liste’nin adayı olan Av. M.Çağrı Yıldız’ın başını çektiği ekip kazandı.

Divan başkanlığını İYİ parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur’un yaptığı kongre bana göre, ki izlenimlerimiz o yönde idi!.... Olgun, tarafsız ve seviyeli bir şekilde başlayıp sona erdi. O gün orada yaşanan olağanüstü bir durum, yada gerginlik  görmedik.

Kaybedenin, kazananı tebrik ettiği, birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği bir kongrenin akşamında Belediye Meclis üyesi Ramazan Kabalak’ın partiden istifası ile başlayan süreç, İl başkanı Özgür Tandoğan ve bazı ilçe başkanları ile birlikte, Bazı belediye meclis üyeleri ve il Genel meclis üyesinin istifaları ile ayyuka çıktı.

Tandoğan ve arkadaşlarının basın toplantısında sorduğum soruyu birkez daha sormak istiyorum. Şayet seçimi beyaz liste kazanmış olsaydı bu istifalar olacak mıydı? Bir soruda Mavi listenin taraftarlarına, sizde seçimi kaybetmiş olsaydınız istifa edecekmiydiniz?

Ülkede bir tarafta Demokrasiyi savunacaksın, Demokrasiyi yerleştirmeye ve uygulamaya çalışacaksın, öbür tarafta demokratik bir seçimin sonucunu kabullenemeyeceksin!...

Siyasetdeki bu çelişki ve hazımsızlık zaman içerisinde o siyasi partinin küçülmesine yol açıyor. Geçmişte bunun birçok örneklerini gördük.

AK partinin 18 yıllık iktidarında bugüne kadar çok az çözülmelerin dışında özellikle kongrelerdeki birlik ve beraberliğin yegane sebebi seçimlere tek liste ile gitmelerinden kaynaklanıyor. Bu gerçeği gören ve ülkede demokrasiyi en fazla savunan CHP bile artık seçimlerde tek adamlığı, tek adaylığı savunur noktasına geldi.

CHP’deki gelişmelere geçmeden önce, şunun altını çizmek istiyorum. Bu ülkede siyasi partiler yasası değişmediği sürece birçok yanlışlar, seçmenin tasvip etmediği gelişmeler yaşanmaya devam edecek.

Birincisi seçmenin oyları ile seçilmişlerin istifları doğru değil. Sana oy veren yüzlerce, binlerce, hatta milyonlarca kişinin onayını almadan tek başına istifa kararı etik değil, istifa edenler sadece partilerinden değil, bulundukları görevlerdende istifa etmeliler.

İkincisi, siyasi transferleride doğru bulmuyorum. Milletin oyları ile seçilmiş bir kişinin birbaşka partiye geçmeside etik değil.

Bu iki örnek çoğaltılabilir, tartışılabilir!...

Siyasetdeki birçok yanlışın düzeltilmesi, siyasi partiler yasasının yeniden gözden geçirilmesi için görev yine siyasilere düşüyor!...

CHP’YE İNCE AYAR

Cumhuriyet Halk Partisinin büyük kurultayında 3 isim aday olmasına rağmen iki isim yeterli imzaya ulaşamadıkları için kongre Kılıçdaroğlu’nun tek adaylığı ile sona erdi. 10 yıldır CHP’nin başında bulunan Kılıçdaroğlu hergeçen gün partideki tek adamlığını sağlamlaştırarak, kendisine rakip olabilecekleri tasviye etmeye devam ediyor. Bunun en somut örneği Muharrem İnce’dir. CHP kurultayında protokol yerine türbünlerin en arka kısımlarına itilerek ötekileştirilen ve dışlanan İnce’nin yeni bir parti kurma girişimi CHP’de büyük bir tedirginlik oluşturmuştur.

Sayın Muharrem İnce’ye en yakın isimlerden birisi olan il eski başkanı Vedat Şenol ile yaptığımız sohbette sayın Şenol bile endişelerini dile getirmiş ve sayın İnce’nin yeni bir parti kurmasının CHP’yi bölebileceğini dile getirmiştir.

Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı olan ve özellikle genç seçmenin büyük beğenisini kazanan İnce’nin yeni bir siyasi oluşumun içerisinde olup olmayacağını zaman gösterecek. Ama bana göre İnce’nin yeni bir parti kurması CHP’yi güçsüzleştirebileceği gibi parti içerisinde kopmalarınında önünü açacaktır.

BAHÇELİNİN ÇAĞRISI KARŞILIK BULACAK MI?

Türk siyasetinin en renkli simalarından sayın Devlet Bahçeli’nin zaman zaman çıkışları ve söylemleri Türk siyasetinin seyrini ve dengesini değiştirmiştir. Son olarak İYİ parti Genel Başkanı sayın Akşener’e “ EVİNE DÖN” çağrısı gündeme bomba gibi düşmüştür.

Nasıl AK partide Babacan ve Davutoğlu partiden koparak yeni bir parti kurdu ise, nasıl Muharrem İnce CHP’den koparak parti kurma hazırlığında ise. Akşener ve ekibide MHP’den koparak parti kurmuştur ve zaman içerisinde belkide İYİ partinin içinden de bir parti çıkabilecektir.

Bölünerek güçlenmektense, birleşerek güçlenmek çok daha doğru bir tercihtir. Bahçeli’nin evine dön çağrısı samimi ise değerlendirilmelidir. Ülkenin merkez sağda güçlü bir oluşuma ihtiyacı var. Saygılarımla...* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler