Tarih: 04.08.2020

GAZETECİ HAKAN YAMAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

27.07.2020 22:46

GAZETECİ HAKAN YAMAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Isparta ve Türkiye gündemi o kadar yoğun ki, bazen gündemi takip etmekte zorlanıyoruz.

Zaman çok hızlı akıyor, bazen araya beklemediğin, proğram dışı gelişmeler giriyor.... Neyse ben lafı daha fazla uzatmadan gündemdeki konuları yorumlamaya başlayayım.

LAFTA KALMADI, GERÇEK OLDU

Geçtiğimiz hafta başı Isparta Esnaf Odaları Başkanı sayın Ahmet Tural ve ekibi medyanının karşısına geçerek “ESNAFINA SAHİP ÇIK ISPARTA” kampanyası başlatmış, bir basın açıklaması ile kamuoyuna mesajını vermişti. Aradan bir hafta geçmedi ve Esnaf Odalarının öncülüğünde Ispartanın önde gelen sivil toplum kuruluşları ve iş insanları şehrin esnafına sahip çıkacak projede yer aldılar.

100 TL değerindeki kuponlarla alışveriş imkanı bayram öncesinde Isparta esnafının yüzünü kısmende olsa güldürecek. Yaklaşık 300-400 milyar liralık bir alışveriş Ispartadaki esnafların cebine girecek. Esnaf Odalarının bastırdığı, sivil toplum kuruluşları ve iş insanlarının satın aldığı kuponlar sadece Ispartalı olan küçük esnaflarda kullanılacak. Amaçta zaten bu değilmi?

Bugüne kadar Isparta dışından gelip şehrin kaymağını yiyen market zincirleri ve büyük alışveriş mağazaları özellikle pandemi döneminde para kazanırken, yıllardır bu şehirde esnaflık yapan, ayakta kalmaya çalışan, devlete vergisini ödeyen istihdam sağlayan esnafımız maalesef büyük market zincirleri ve alışveriş merkezleri karşısında gücünü kaybetme ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Şehrin sahiplerinin bugüne kadar seyirci kaldığı bu duruma kimse sesini çıkaramazken bugün şehirde bir kıpırdanma, bir sahiplenme oluyorsa bilin ki bu Esnaf Odaları birlik başkanı Ahmet Tural, Belediye başkanı Şükrü Başdeğirmen ve onlara inanan gerçek Isparta sevdalılarının özveriliri girişimleri ile mümkün oluyor.

ANKARAKİ ISPARTALILAR

Merhum 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde birçok kurumun Genel müdürü Ispartalı idi. Bugünkü geldiğimiz noktada Başkentde Ispartalıları mumla arasanız bulamazsınız. Birkaçtane Ispartalının varlığı bile bizleri mutlu etmeye yetiyor. Keşke sayıları üç beş yerine yüzlerce olsa idi!....

İşte o üç-beş kişiden birisi olan, Ispartadaki 20 bin emeklinin başkanı, ülke genelindeki 1 milyon emeklinin biraraya geldiği TÜED’nin Genel teşkilatlandırma sekreteri sayın Abdülkadir Ersal....

3 Günlük Ankara ziyaretimizde bizlere rehberlik yapan, kucak açan, yol gösteren, destek veren sayın Ersal’a en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Ersal başkanımızı makamında ziyaret ederek sohbet etme imkanı bulduk, umarım bulunduğu görevde uzun yıllar kalır ve ilimizi layıkı ile temsil eder.

ISPARTASPORUN HAKKI GASP EDİLMİŞTİR

Sezona büyük umutlarla başlayan ve şampiyonluk hedefleyen pembe yeşilli camianın bir yıllık emeği maalesef gasp edilmiş ve ligin bitimine dört hafta kala Kestelspor şampiyon ilan edilerek Ispartasporun umutları göz göre göre elinden alınmıştır. Oysa kalan dört haftada maçlar tıpkı süper lig ve birinci ligde olduğu gibi oynanmış olsaydı bugün kimsenin itiraz etme hakkı olmayacaktı. Hak eden zaten şampiyonluğunu ilan edecekti....

Ispartanın kaderi midir, şansızlığımıdır, nedir bilemiyorum ama dört yıldır verilen emekler, harcanan paralar hep son haftalarda zayi oluyor ve bir sonraki yıla taşınan umutlar bir türlü mutlu sona ulaşmıyor!...

Hala bir umutla bu yanlıştan dönülürmü diye beklediğimiz bugünlerde Futbol Federasyonunun geri adım atacağını düşünmüyorum. Umarım yanlıştan döner ve kalan dört hafta oynanır ve gerçek şampiyonlar bir üst lige çıkar.....

Peki Federasyon geri adım atmaz ise yeni sezon için beklemedemi kalacağız yoksa yeni bir yapılanma ile şansımızı birkez daha deneyecekmiyiz? Birçok soru işaretinin bulunduğu bugünlerde daha ne kadar bekleyeceğiz? Bu sorunun cevabını da, yarının ne olacağını da kimse bilmiyor.

Isparta ve Ülke gündeminde  yorumlanacak o kadar çok konu varki,

Mesela:

  • 24 Temmuz basın bayramı
  • Ayasofyanın Cuma namazı ile ibade açılması
  • CHP’nin büyük kurultayı. Isparta’daki partilerin kongreleri
  • Belediye başkanı Başdeğirmen’in Ankara temasları
  • Sosyal medyaya getirilen kısıtlamalar
  • Pınar Gültekin cinayeti ve bir türlü önlenemeyen şiddet ve tacizler...
  • Pandemi süreci, devletin bakış açısı ve verilen destekler....

Yeni gündemde ve yeni yazılarımda buluşmak umudu ile önce sağlık, sonra umutların tükenmediği güzel ve mutlu yarınlar diliyorum.

Saygılarımla....* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler