Tarih: 13.07.2020

KÜLTÜR VE SANAT MUHABİRLERİ ANTALYA’DA BULUŞTU

26.06.2020 21:55

Anadolu’nun çeşitli illerinden 30 gazeteci katıldı

KÜLTÜR VE SANAT MUHABİRLERİ ANTALYA’DA BULUŞTU

                Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından ilki Ankara’da gerçekleştirilen, “Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliğinin ikincisi Antalya’da yapıldı. Anadolu’nun çeşitli illerinden 30 gazetecinin katılımıyla gerçekleştirilen programda, üç gün boyunca Antalya’nın tarihi ve turistik yerleri ve otelleri ziyaret edilerek korona virüse karşı Antalya ilinin aldığı tedbirler gözlemlendi.

Anadolu’nun dört bir yanından gazeteci katıldı

                Programın açılışı Konyaaltı Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. Programa Antalya İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalyalı iş insanı İbrahim İşlek, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir ve çok sayıda gazeteci katıldı.
 

Amaç; Turizmi 7 bölgeye yaymak

                Programın açılış konuşmasını yapan Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, amaçlarının Türkiye turizmini yedi bölgeye yaymak olduğunu kaydetti. Gökdemir, “Programı Antalya’da yapma amacımız; Antalya’nın deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, çok değerli tarihi ve kültürel değerlere ev sahipliği yaptığını herkese göstermek. Bunun yanı sıra pandemi sürecinde alınan tedbirlerle Antalya’da nasıl tatil yapılır? sorusunun cevabını Anadolu’dan gelen meslektaşlarımız vasıtasıyla Anadolu insanına anlatmak” dedi.

İç turizmi canlandıracak

                Bu buluşmaların bu yüzden öneminin büyük olduğunu söyleyen Gökdemir, “Antalya programımızdan sonra bu yıl içinde İstanbul ve Erzurum’da da bu etkinliklerimizi devam ettireceğiz. Yapacağımız etkinliklerin ülkemizin iç turizmini canlandıracağını ve iç turizme büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır” dedi.

4T ile çalışıyor

                Programda daha sonra konuşan Antalya İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar ise pandemi sürecinde Antalya ilinde alınan önlemleri, Antalya’nın tarihi ve turistik önemi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğünün çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Konuşmasına Antalya’nın sadece turizm kenti olmadığını hatırlatan Acar, “Antalya son dönemlerde 4T ile çalışıyor ve 4T’nin üzerinde duruyor. Birincisi turizm, ikincisi tarım, üçüncüsü ticaret ve dördüncüsü ise teknolojidir. Ülkeleri ve şehirleri kalkındıran bu 4T, Antalya’da yoğun bir şekilde yaşanıyor. Antalya bu yüzden çok özel öneme sahip bir şehirdir” diye konuştu.

Birçok ülkeyi ve şehri geride bırakıyor

                Konuşmasının devamında Antalya’yı Antalya yapan değerleri istatistiki bilgilerle anlatan Acar, şehrin birçok alanda dünya ülkelerini ve kentlerini geride bıraktığını belirtti. Şehre gelen misafirleri titiz bir şekilde ağırladıklarını söyleyen Acar, kentin önünün açık olduğunu, bu gelişimine katkı sağlayacak tüm etkinlikleri destekleyeceklerini söyledi.
 

Aspendos, Perge, Kaleiçi

                Üç gün süren programın ikinci ayağında ise Aspendos Antik Tiyatrosu, Perge Antik Kenti ve tarihi Kaleiçi’ne rehber eşliğinde geziler düzenlendi. Gezide katılımcılar bölgelerin tarihi ve önemi hakkında bilgilendirildi. Programın üçüncü ayağında ise Venezia Palace Deluxe Resort Hotel ziyaret edilerek, korona virüsüne karşı Antalya işletmelerinin ne gibi önlemler aldığı gözlemlenerek, pandemi sürecinde güvenli tatil yapılır mı? sorusunun cevabı arandı.

OTELLERİMİZ VİRÜSE KARŞI GÜVENLİ

Otel’de Kovid 19 önlemleri ve yürütülen çalışmaları yakından gözlemleyen gazeteciler otelin titiz ve kusursuz hazırlıkları karşısında otel yönetimini tebrik etti. Türkiye’nin çeşitli illerinden Antalya’ya gelen gazeteciler 3 gün boyunca koronavirüs salgın hastalığı sebebiyle alınan tedbirlerden sonra Haziran ayında başlatılan "Yeni normalleşme sürecinde nasıl tatil yapılır?" sorusunun cevabını aradı.

                Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, yaptığı açıklamada koronavirüs salgın hastalığı sebebiyle sekteye uğrayan turizmin yeni normalleşme süreciyle hareketlilik kazanabilmesi için Antalya etkinliklerinin büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Gökdemir “Kültür sanat muhabirlerinin Antalya’daki izlenimlerini okuyucuları ve izleyicileriyle paylaşması, haber, makale ve yazı dizisi halinde yayınlanacak haberlerle Anadolu insanının ‘Pandemi döneminde tatil yapılır mı?’ sorusunun cevabını bulacağına inanmaktayız. Şu anda tatile çıkmakta kararsız kalan vatandaşlarımız için etkinliğimizi oldukça önemli görmekteyiz” dedi.

GEREKLİ TÜM ÖNLEMLER ALINDI

                Venezia Otel Genel Müdürü Tamer Onsoy, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği üyelerini otellerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, otel olarak Kovid-19 önlemlerine karşı belge aldıklarını ve uygulanması gereken tüm kuralları yerine getirdiklerini söyledi. Onsoy, “Sürecin başlangıcından  bu yana Sağlık Bakanlığımız ve Dünya Sağlık örgütünün tavsiyelerini dikkate alarak yerli ve yabancı müşterilerimizin konaklamalarını mümkün olan en yüksek konfor ve güvenlikte olmasını sağlamak için gerekli tüm önlemleri aldık. Bu bağlamda temizlik ve hijyen standartlarımızı daha da yükselttiğimiz sağlıklı ve güvenli tatil kılavuzunu yayınlamış bulunuyoruz” dedi

                Onsoy, “Otelimiz de tüm alanlarda sosyal mesafe planları işaretler, uyarılar genel alanlarda ki dezenfektasyon çalışması, temizlik planlaması, tüm açık ve kapalı genel alanlarımızda aktif oksijen bazlı kolloid gümüş ile stabilize edilmesi, hidrojen peroksit içeren ürünler ile ULV kullanılarak dezenfekte edilerek temiz ortamlar sağlanmaktadır. Bunun yanında, Yabancı misafirlerimiz için dört dilde uyarı levhaları, otel personelimiz için tek kullanımlık maske ve eldiven takviyesi, giriş çıkışlarda ateş ölçer cihazlarımız ve müşterilerimizin kullanacağı tüm eşyalar UV dolaplarda dezenfekte edilerek teslim edilmektedir” diye konuştu.* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler