Tarih: 13.07.2020

NORAMLLEŞTİK Mİ? ANORMALLEŞTİK Mİ?

12.06.2020 22:33

NORAMLLEŞTİK Mİ? ANORMALLEŞTİK Mİ?

Mart ayının ikinci yarısında ülkemizde görülen koranavirüs 5 bine yakın insanımızın ölümüne, binlerce insanımızın hasta olmasına sebep olurken, en büyük travmayı ise ekonomik ve psikolojik anlamda yaşadık.

                1 Hazirandan itibaren kısmen, 1 Temmuzdan itibaren ise tamamen normalleşmeye geçecek ülkemizde geriye dönüp baktığımızda yaşadıklarımız daha dün gibi gözümüzün önünde. Ama Türk toplumu olarak biz bazı şeyleri çabuk unutup, gözardı edebiliyoruz.

                Çok kısaca süreci özetlemekte fayda var.

                Binlerce işyeri virüs sebebi ile kapandı, yüzbinlerce insan işsiz kaldı, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlar evlerine hapsedildi, şehirlerarası seyhat bitti, zaman zaman büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulandı, kural tanımazlara 3 bin lira para cezası kesildi......

                Bütün bunlara rağmen Hükümetin, özelliklede sağlık bakanlığı ile içişleri bakanlığının hassasiyeti ve özverili çalışması Avrupanın birçok ülkesindeki o korkunç tablonun çok çok gerisinde kalarak hayatımızı normalleştirme noktasına getirdi.

                Bugün geldiğimiz noktada her ne kadar vaka sayısı binlerin altına, ölü sayısı ise 20’nin altına düşmüş olsada tehlike geçmemiştir.

                Dünyanın birçok ülkesinde virüs etkisini hızla sürdürürken, bazı ülkelerde ikinci dalga yaşanıyor. Normalleşme sürecini iyi götüremezsek, aynı tehlike ülkemiz içinde geçerlidir.

                Hem Cumhurbaşkanı, hem sağlık bakanı, hem de bilim kurulu üyeleri bu normalleşme sürecinde üç kuraldan asla vazgeçmememiz gerektiğini söylüyor. Nedir bunlar?

                - Maskemizi mutlaka takacağız

                - Sosyal mesafemizi koruyacağız

                - Hijyen kurallarına dikkat edeceğiz.

'İKİNCİ DALGAYI YAŞAYABİLİRİZ'

Hafta sonu, sokaklarda yaşanan yoğunluğa hepimiz şahidiz. Normalleştik diye, piknik yerlerini, alışveriş merkezlerini doldurduk velhasıl eski hayatımıza geri dönerek herşeyi unuttuk ve kuralları hiçe sayarak yaşamaya başladık.  Oysa biz daha sıfır vakayı görmedik. Sıfır vaka görme süremiz de önemli. Biz sıfır vaka görsek bile çevremizdeki ülkelerde de bitmedi. İran'ı biliyorsunuz yeni bir ikinci dalgaya geçti. Türkiye de bunu yaşayabilir. Önümüzdeki günlerde rakamlara bakılarak yeni açılacak yerler olacaktır. Mesafe, maske, ek hijyen, buna dikkat edersek yeni normal dönemde ikinci dalga yaşamayız. Hafta sonu inanılmazdı. Piknikler, sosyal mesafeler aşılmış, sanki eskiye dönülmüş gibiydi. Bunu yaparsak ikinci bir dalga yaşayabiliriz. Bizim için bu çok üzücü olabilir

'DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR'

                Çevremizdeki herkes koronavirüsmüş gibi davranmamız lazım ki ikinci dalgayı yaşamayalım. İran'da şimdi 2 binleri geçen vaka sayıları, salgının pik noktalarına gitmeye başladılar. Bu bizi zorlayacaktır, belki geri adım atmamıza neden olacaktır. Kısıtlamaları kaldırdık; ama kısıtlamalara geri dönüşler olacaktır, ülke örnekleri var. Biraz daha sabretmemiz gerekiyor. Biraz daha rakamlar düşsün. Yazı, bu rakamları düşürerek yavaş yavaş atlatalım. Ekim-Kasım'da da virüsün mevsim itibarıyla kış aylarında artmasını beklediğimiz için ikinci dalgayı bekliyorduk biz. Ona gelmeden bu yeni normalde davranışlarımızı düzeltmezsek yeni dalgayla karşılaşma korkusu açıkçası var, dikkat etmek gerekiyor.

                Her bir bireyin şahsına münhasır sorumluluğu kadar, toplumun birbirini denetleme ve yasaklara uymayanları uyarma sorumluluğu olmalı. Asker uğurlamaları, düğün, dernek, çarşı pazar velhasıl insanların kalabalık olduğu yerlerde özellikle daha dikkatli olmalıyız.

                Bu ülkenin ikinci bir korana günlerini yaşamaya ne tahammülü, nede ekonomik gücü var. Özelliklede 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanları ikinci kez evlerine hapsetmeye kimsenin hakkı yok!...

                Normalleştik diye, Anormalleşmeyelim ve kurallara uyalım. Sağlıkla kalın, mümkünde evde kalın....* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler