Tarih: 13.07.2020

GAZETECİ HAKAN YAMAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

29.05.2020 21:24

GAZETECİ HAKAN YAMAN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

BU NASIL BAYRAM

Yaşınız kaç olursa olsun geriye dönüp baktığımızda, böyle bir bayram ne gördük, ne de yaşadık!... Koranavirüs nedeniyle ülke genelinde dört günlük sokağa çıkma yasağı ile birlikte bayramı evlerimizde geçirdik.

Sağlık olsun bundada bir hayırdır vardır diyerek teselli bulduğumuz bu bayramda g2eleneklerimiz, kültürümüz, alışkanlıklarımız velhasıl birçok şeyden vazgeçip yeni dünya düzeninde yeni yaşam şekline alışmaya çalışıyoruz.

Birbirimize sarılmayı, öpmeyi nerede ise unuttuk.

Hayatımızda ilk defa bir bayram namazını kılamadık, ilk defa aile büyüklerimizin mezarını ziyaret edemedik. İlk defa aile büyükleri, akraba, eşimizin ve  dostumuzun bayramını tebrik için ziyaret gerçekleştiremedik. Çoçuklara bayram şekeri ve harçlıkv eremedik!.....

İnşallah bu son olur ve tez zamanda bu korana illetinden kurtularak normal hayatımıza geri döneriz.

Son günlerde sağlık bakanlığının açıkladığı veriler her nekadar umut verici olsada ben kısa zamanda eski düzenimize döneceğimize ihtimal vermiyorum. 2020 yılını gözden çıkarmalıyız. Bu yıl içerisinde maske takmayı, sosyal mesafeyi korumayı ve hijyen kurallara uyarak dezenfekte olmayı ihmal etmeyelim. Alışkanlıklarımızdan bir süre daha uzak kalmaya özen göstermeliyiz.

Evet bayram öncesi gündemdeki birkaç konuyu daha yorumlamak istiyorum.

ALTINBİLEK ISPARTAMIZIN GURURURUDUR.

Aslen Isparta Gülcü mahallesinden olan ve uzun yıllar şehir dışında yaşamış bir kişi olarak birçoklarımızın tanımadığı çok değerli bir bürokrat, eğitimci sayın Prof. Dr. Doğan Altınbilek’in almış olduğu ödül Ispartamız ve ülkemiz için bir gurur kaynağıdır.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliğide Profesör olan hemşehrimiz Prof. Dr. Doğan Altınbilek  Uluslararası Su Kaynakları Birliği tarafından verilen KRİSTAL DAMLA ödülünü kazanarak Isparta'nın gururu oldu.

2012 yılında Uluslararası Su Kaynakları Birliği (IWRA) Başkanlığı’na ilk Türk isimi olarak seçilen, bizleri gururlandıran Antınbilek, bu kezde Uluslararası Su Kaynakları Birliği tarafından 3 yılda bir verilen Dünya Suyunun Nobeli sayılan KRİSTAL DAMLA ödülünü alarak Isparta'mızı ve ülkemizi birkez daha başarıyla temsil etmiştir.

ISPARTA’NIN GÜLÜ MARDİNDE AÇTI

Bundan birkaç yıl önce Isparta gülünü Mardine götüren ve burada Gül üretimine geçen sanatçı Berdan Mardini’nin gülleri açtı ve ilk hasadını aldı. Ulusal medyada ve Isparta medyasında haber olan bu gelişmeyi yorumlamak istiyorum.

Öncelikle Isparta gülünü ve lavantasını keşfederek kendi memleketine götüren ve burada üreten Berdan Mardiniyi tebrik ediyorum. Hemşehrilerine istihdam sağlayacak yatırım ile tersine göçü hızlandıracak, Memleketine Katmadeğer kazandıracak ve birçok hemşehrisine iş imkanı sağlayacak. Olaya Mardini’nin pençeresinden baktığımız zaman herşey normal ve takdire şayan!...

Fakat birde madalyonun öbür yüzü var. Bu konuları yıllardır dile getirdik, yazdık çizdik ama bir adım öteye gidemedik. Isparta’nın markaları teker teker kaybolmaya devam ediyor. Halıcılığı kaybettik, kunducalığı kaybettik,tekstilde, kerestecilikte, dericilikte yok olmak üzereyiz, şimdi sırada Gül ve lavanta mı var!...

Isparta’nın markası olan Gül ve son yıllarda markalaşma adına birçok adımlar atılan Lavantada kısa süre içerisinde başka illerde marka olursa hiç şaşırmayalım....

Bu konuları acilen masaya yatırmalı, geleceğini planlamalı, marka değerlerimizi artırmalı, markalarımızdan yeni ürünler üretmeli, dünya pazarlarında söz sahibi olmalıyız. Bütün bunlar için tanıtım, aktivite ve projeler geliştirerek ortak akılda buluşmalıyız.

Sözün bittiği yerdeyiz, daha fazla söze gerek yok. Herşey ortada, kıssadan hisse çıkartamıyorsak, bizim yazmamımızın, sizin söylemenizin, onların düşünmesinin bir anlamı yok....

 * Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler