Tarih: 28.03.2020

PAZARCI ESNAFI ZOR DURUMDA

21.03.2020 15:24

PAZARCI ESNAFI ZOR DURUMDA

Tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan ölümcül korana virüsünün ekonomik yansımalarıda hem esnafı, hem de vatandaşları etkilemeye devam ediyor. Hükümetin almış olduğu ciddi tetbirler arasında birçok işletmelerin geçici bir süre ile kapatılmasından sonra zor durumda kalan esnaflara yönelik hükümetin destek paketi devreye girmesine rağmen paketden memnun kalmayan vatandaş ve esnaflarda var.

Öte yandan ‘Dışarı çıkmayın, evde kalın’ sloganı ve kampanyası çerçevesinde zorun olmadıkca dışarı çıkmayan vatandaşların bu sıkı tetbirleri özellikle pazar esnafını zor durumda bıraktı.

Isparta’da nerede ise her gün çeşitli semtlerde kurulan pazarlarda tezgah açan esnafların bir çoğunun siftah bile yapamadan tezgahlarını topladıkları görüldü.

İnsanların toplu olarak birarada bulunmamaları yönündeki çağrıları dikkate alan vatandaşların pazarlarada ilgi göstermediği ve alışverişlerini özellikle büyük marketlerden yaptıkları gözleniyor. Sadece sebze ve meyve için pazara çıkan bazı vatandaşlar risk alarak yaptıkları alışverişle evlerine dönerken, tuhafiye ve diğer pazar esnafının ise bırakın satış yapmayı belediyenin yer kirasını bile ödeyemediği öğrenildi.

Belediye ücret almayabilir.

Öte yandan kendileri ile görüştüğümüz birçok pazarcı esnafı zor günler geçirdiğimiz bu günlerde hükümetin destek paketinde unutulan birçok esnafların olduğunu dile getirerek gazetemiz aracılığı ile hem belediye yetkililerine, hem de hükümete seslenerek şunları söylediler. “Bizler geçimini tamamen pazarda satış yaparak sağlayan esnaflar olarak son haftalarda zor günler geçirmekteyiz. Aldığımız malların parasını ödemeyi bir kenara bırakalım, eve ekmek götürecek kazanç bile elde edemiyoruz. Üstüne üstlük belediye ekipleri pazara çıkan esnaftan yer parası alıyorlar. Siftah bile yapmadan evine boynu bükük giden biz esnaftan en azından yer parası alınmasa bile bizi mutlu eder, ayrıca kayıtlı olduğumuz odalarımızın başkanlarınında devreye girerek pazarcı esnafını rahatlatacak çözümler üretmelerini bekliyoruz” dediler.* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler