Tarih: 28.03.2020

VİRÜSÜN BİR DE EKONOMİK TARAFI VAR

18.03.2020 16:10

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de son birkaç günde artan vaka sayısı ile birlikte ilk ölüm haberini de maalesef üzülerek aldık. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, İçişleri bakanlığı ve diğer bakanlıkların aldığı bir dizi tedbirlerle birlikte virüse karşı başlatılan soğuk savaşta kazanan inşallah ülke insanımız olur ve en az kayıpla bu savaşı atlatırız.

VİRÜSÜN BİR DE EKONOMİK TARAFI VAR

Hükümetin almış olduğu bir dizi tedbirlerle birlikte kapanan işyerleri sonrasında Isparta sokaklarında adeta in cin top atıyor. İnsanlar zorunlu olmadığı müddetçe sokağa çıkmıyor, birçok kişi işlerini evinden takip ediyor. Kurumlarda, özellikle bankalar mesaj göndererek vatandaşların işlerini online ile halletmelerini öneriyor.

Bu arada son günlerde sokağa çıkma yasağı gelebilir şeklinde kamuoyunda dolaşan bilgilerden sonra özellikle esnaflar para kazanmadan nasıl SSK, Bağkur, Kira, elektirik, doğalgaz, personel maaşı, kira gibi zorunlu giderleri nasıl ödeyeceğiz? Diye birbirlerine soruyorlar.

Ben de diyorum ki, “Halka sokağa çıkmayın demek kolay! Ama sokağa çıkmayı gerektiren zorunluluklar ortadan kalkmalı. Geçim derdi devam ederken nasıl olacak? Her ülke milyar dolar bütçeler ayırarak halkına destek oluyor. Bizim devletimiz de korona ile mücadeleye büyük bir bütçe ayırmalı, Halk sokağa çıkmayacaksa yaşamsal faaliyet veren kurumlar (elektrik, su, gaz ve telekomünikasyon şirketleri) fatura ödemelerini ertelemeli. Hatta bankalara kredi ve kredi kartı ödemeleri cezasız ve faizsiz olarak ötelenmeli” diyorum.

Isparta belediyesi üzerine düşeni fazlası ile yapıyor. Suyu kesilen vatandaşın suyunu açıyor, Belediye kiracılarının kira ödemelerini öteleyebiliyor, umuma açık her yeri dezenfekte ederek virüsün bulaşmasını ve dağılmasını engellemeye çalışıyor.

Isparta belediyesinin yaptığını, devletimiz çok daha fazlası ile yerine getirebilir. Ticaretin olmadığı, alışverişin yapılmadığı, paranın kazanılmadığı, sirkülasyonun yaşanmadığı yerde vatandaşa evden çıkmayın demek kolay, önemli olan o vatandaşların zorunlu ödemelerini nasıl yapacağına çözüm bulmak olmalıdır.

Virüs sadece insan sağlığını değil, dünya ekonomisini de etkisi altına aldığı gibi özellikle cebinde parası olmayan vatandaşları çoktan etkisi altına aldı bile!... Allah sonumuzu hayır eyleye......* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler