Tarih: 04.08.2020

ISPARTA İÇİN KORKUTAN BİR DEPREM UYARISI DAHA

10.02.2020 13:38

ISPARTA İÇİN KORKUTAN BİR DEPREM UYARISI DAHA

Isparta’nın %93’nün 1. dereceden geri kalan bölgelerin ise 2. ve 3. dereceden deprem bölgesi olduğuna değinen Balkaya, Isparta’nın “Fethiye-Burdur” fay hattı üzerinde olduğunu söyledi ve Isparta’da deprem olabilir dedi.

Isparta’nın Üzerinde olduğu “Burdur-Fethiye” fay hattı 1850’li yıllardan 1900’lü yıllara kadar aletsel olarak kaydedilmemiş fakat şiddet olarak bildiğimiz 8-9 şiddeti civarında etki yarattığını biliyoruz.

Isparta’nın ova üzerine inşa edilmesi nedeni ile olası bir deprem sonrasında zemin büyütmesinin meydana gelebileceğini belirten Balkayai kentte yaşanacak olan 6 büyüklüğünde bir depremin Isparta’ya etkisinin daha fazla olacağını vurguladı.

Doç. Dr. Balkaya, Isparta’da depremin ne zaman olacağının bilinmediğini söyledi. Ancak yapı stoku konusunda hazır olunmasının gerektiğinin dikkatini çekti. Balkaya, 2000 yılı öncesi binaların depreme dayanıklı olup olmadıklarının kontrol edilmesi gerektiğini açıkladı.* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler