Tarih: 05.06.2020

GÜL ÇİÇEĞİ FİYATI VE ISPARTAMIZIN İMAJI!

20.10.2019 17:23

GÜL ÇİÇEĞİ FİYATI VE ISPARTAMIZIN İMAJI!

                 Geçtiğimiz günlerde Gülbirlik, Gülçiçeği taban fiyatını açıkladı. Açıklanan bu fiyat üzerinden İYİ parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur bir değerlendirme yaparak üreticinin mağdur olduğunu, verilen fiyatın düşük olduğunu dile getirdi. Cesur’un bu açıklamalarına Gülbirlik yönetim kurulu yada Genel Müdürden önce AK parti Isparta Milletvekili sayın Recep Özel cevap vererek, Türkiye’nin milli ürünü Gül üzerinden siyaset yapılmasının yakışıksız ve çelişkili bir durum olduğunu dile getirerek sayın Cesur’a cevap vermiş oldu.

                 Gülbirlik yönetiminin son yıllarda kabuğuna çekilerek, kamuoyundan uzak, medya ile ilişkilerindeki zaafiyetine rağmen yiğiti öldür hakkını yeme demişlerdir.

                Gülbirlik yönetiminin açıklanan Gülçiçeği taban fiyatındaki fedekarlığını yakınen bilen birisiyim. Verilen fiyat daha düşük beklenirken Yönetim herşeye rağmen fedakarlık yaparak üreticiyi daha fazla mağdur etmemiştir.

                Şimdi neden böyle söylediğimi izah etmeye çalışacağım.

                1- Gülbirlik geride bıraktığımız yıllarda Gülçiçeği taban fiyatına verdiği yüksek rakamlar üreticinin daha fazla Gülçiçeği dikmesine yol açmıştır.

                2- Arz talep dengesi bozulmuştur.

                3- Başta Bulgaristan olmak üzere Çin de Gül çiçeği üretimini artırarak Türkiye’nin pazar payını düşürmüştür.

                4- Dünyada Gülyağı tüketim kapasitesinin üzerinde üretim olunca rekabet fiyatları ister istemez düşürmüştür.

                5- Geçtiğimiz yıl 8-10 bin Avro üzerinde satılan Gülyağının kilosunun bu yıl 5-6 bin Avroya düşmesi Gülbirliğin gelirinide düşürmüştür.

                6- Gülbirlik, Gülyağından zarar ederken, Rozense ürünlerinden elde ettiği karla üreticinin daha fazla mağdur olmasının önüne geçmiştir.

                Sonuç olarak Gülçiçeği dikim alanlarının daraltılması, arz-talep dengesinin kurulması ve Gülbirliğin özel sektör ile istişare halinde olması ile Gülün geleceği kurtulabilir.

                Türkiye’nin milli ürünü, Ispartanın sembolü Gül üzerinden siyaset yapmak yerine Gül ve Gül ürünleri ile nasıl markalaşabiliriz, daha fazla nasıl katma değer yaratabiliriz ve yeni projeler ile başta Gül turizmi olmak üzere birçok ortak noktada nasıl buluşabiliriz bunu konuşmamız ve planlamamız gerekir diye düşünüyorum.

                Son günlerde Isparta’nın imajının düşürülmeye çalışıldığını görüyorum.

                SDÜ’de okuyan bir kız öğrencinin cinsel tacize uğraması, Ispartanın imajını biranda yerle bir etmiştir. 100 bin öğrencisi ve iki Üniversitesi ile Üniversite kenti olmakla öğündüğümüz şehrimizde yaşanan bu tatsız olayın medya aracılığı ile ülke gündemine düşmesi başta öğrencilerin aileleri olmak üzere, şehirde yaşayan öğrencileri korku, endişe ve tedirginliğe itmiştir.

                Isparta, tacizleri, cinayetleri, hırsızlıkları, kavgaları, terör olayları ile anılan bir şehir olmamalı.

                Yine Salı pazarında bir vatandaşın pazarda alışveriş yapan bir kadına taciz girişiminde bulunmasını medyadan büyük bir üzüntü ve nefretle izledik ve okuduk.

                Buradan sayın valiye bir çağrım olacak. Sayın valim bu tür olaylarda cumhuriyet savcılığı ile istişare ederek yayın yasağı getirilmesinde fayda görüyorum. Basın özgürlüğü, insanların haber alma özgürlüğü, insan hakları, demokrasi gibi bazı kavramların bazen işlemediği anların olduğunu şu örnekle ispatlamak istiyorum.

                11 Eylülde Amerikadaki ikiz kulelere yapılan saldırının sadece 10 saniyelik görüntüsünün dışında başka görüntü ve detayları görme ve izleme imkanımız oldumu. Amerikan hükümeti hemen yayın yasağı getirdi ve teröristlerin bu girişimini ekranların başına geçerek zaferle kutlamalarına fırsat vermedi.

                Dönemin Isparta Emniyet müdürü A.Kemal Seyhan’ın da bizzat olay yerinde olduğu bir eylemde Isparta basını Terör propagandası yapmaya çalışan Üniversite öğrencilerinin bu eyleminin görüntülerini yayınlamadı ve çektiği görüntüleri Emniyete vererek onların elini güçlendirdi. Isparta basının bu duyarlılığı sadece Emniyete yardımcı olmak değildi. Bu haberin servis edilmesi ile Ispartanın imajıda zedelenecek ve bu eylemi yapanların ekmeğine yağ sürülmüş olacaktı.

                Gülü, lavantası, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile yaşanabilir şehirler arasında ilk sıralarda yer alan ilimizin bu değerlerine gölge düşürecek haber ve olaylardan uzak kalmak için hepimize büyük görevler düşüyor.* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler