Tarih: 05.06.2020

HEM YIKACAKSIN HEM YAPACAKSIN

11.10.2019 15:25

HEM YIKACAKSIN HEM YAPACAKSIN

Meslekte uzun yıllar kalmanın avantajı birçok olaya tanıklık etmek ve hafızaya kazımaktır.

                1994 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı yıkılamaz denen birçok binayı yıkarak şehrin vizyonunu değiştirdi.

                Yıkamadığı tek yer şuanki Belediye işhanı idi. Yıkılsın mı, Yapılsın mı? sorusu halka soruldu ve yapılan referandumda halkın çoğunluğu Belediye işhanı inşaatının tamamlanması yönünde idi ve sonuçta belediye işhanı inşaatı tamamlanarak halkın hizmetine sunuldu.

                Kebapçılar arastası, eski tekel binası ve daha niceleri şehirde simge olmuş ama şehrin siuletini bozan binalar yıkılarak tarih olmuştur.

                Bugün geldiğimiz noktada mevcut belediye başkanı Başreğirmen bir önceki dönemin belediye başkanının yapmadığı, yada yapamadığını yapıyor ve vatandaşları mağdur etmeden çevre yollarının ortasında kalan konutları yıkabiliyor.

                Bu yıkımdan kimse mağdur olmadığı gibi konut sahipleri kadar o bölgede bulunan işadamlarıda memnuniyetlerini başkan başdeğirmene plaket vererek dile getiriyor ve gösteriyorlar.

                Evet şehrin en büyük problemleri arasında yer alan trafik sorununun kısa vadede çözümü noktasında Üniversiteden şehre gelen araç yoğunluğunu azaltabilmek için Ekonomi kampüsünün üstündeki çevre yolu en kısa zamanda araç trafiğine açılacak ve trafikteki karkaşa kısmende olsa çözüme kavuşacak.

                Aynı uygulamanın şehir hastanesinin arka tarafından Sav’a çıkan yolla birleştirilmesi ile şehir içi trafiğinde büyük bir rahatlama olacaktır.

                Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. kısa, orta ve uzun vadede planlanan çalışmaların tamamlanması ile şehir içi trafiğinde büyük bir rahatlama olacaktır.

                Ama şu gerçeğide gözardı etmeyelim. Isparta’da her geçen gün araç sayısı artarak çoğalıyor. Şehir büyümediğine, yeni yollar açılmadığına göre artan araç sayısı trafiği ister istemez kilitliyor.

                Bu arada sokakta görüştüğümüz vatandaşlar yada ziyaretine gittiğimiz esnaflardan derlediğimiz trafikle ilgili bazı eksikleride buradan dile getirmek istiyorum.

                Sorunun muhatapları kimse gereğini yaparak bu eksiklerin giderilmesi noktasında gerekli adımları atarlar ve kangren haline gelen şehir trafiğine çüzide olsa bir rahatlama getirir.

                Geçtiğimiz günlerde trafikte öncelik yayaların uygulaması mimlar sinan caddesinde trafik ekipleri tarafından yaplıdı. Oysa yaya çizgisi olmayan yerde böyle bir uygulama yapılması yanlıştı.Sonuç olarak Mimar sinan caddesinde daha önce bariyerler vardı ve yayalar belli noktalardan karşıya geçebiliyordu. Şimdi bariyerler olmayınca yayalar Mimlar sinan caddesinin her yerinde karşıya geçmeye çalışıyor. Yapılması gereken birkaç noktaya yaya çizgisi koymak ve bu çizgilerin olduğu yerden yayaların rahatlıkla karşıya geçmesini sağlamak. Sürücülerde en azından nerede duracağını bilmeli!...

                İstanbul yolu üzeri, Güleç seçkin öğrenci yurdu önündeki kavşakta sinyalizasyonda kırmızı ışık süresinin uzun olması nedeniyle bazı saatlerde uzun araç trafiğinin oluştuğu dile getirildi. Sürenin azaltılması isteniyor.

                Yine Mimar sinan caddesinden, halı sarayına dönen, Gülbirlik mağazasının önündeki, cafeler sokağına dönen yoldada uzun araç kuyrukları oluşuyor ve trafiği kilitliyor. Ya bu yol trafiğe kapatılacak, yada 6 Mart caddesinde Halk Eğitim merkezinin önüne sinyalazasyon yapılarak araçların durması sağlanacak.

                Son olarak şehir hastanesi, karayolları önü ve sanayiye giden yol üzerindeki kavşaktaki trafik yoğunluğu sürücülerin en büyük dertleri arasında.... Işıklandırma yapılabilirmi bilmiyorum ama o bölgede yapılacak üst geçit belki yayaları rahatlatacak ama trafikteki akışı rahatlatma adına bu bölgedede ciddi çalışmaların yapılması ve araç trafiği yoğunlugunu azaltabilecek alternatif yolların devreye sokulması gerektiğini düşünüyorum.

                Velhasıl iyi şeylerin olduğu şehrimizde trafik sorununa uzun vadeli çözüm bulabilmek için yeni fikir ve önerilerinde dikkate alınarak il trafik komisyonunda daha detaylı konuşulup tartışılması, başta eğitim olmak üzere sürücülerin ve yayaların sorumluluklarının bilinci ile hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla......* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler