Tarih: 07.06.2020

OTOBÜS ZAMLARI SİYASİ MALZEME OLMAMALI

08.10.2019 15:44

OTOBÜS ZAMLARI SİYASİ MALZEME OLMAMALI

Belediye meclisinin Eylül ayının ilk oturumunda gündeme gelen Halk otobüslerine yapılan zamlar, Ekim ayının ilk meclis toplantısında yine gündeme taşındı.

                Sürekli yarayı kaşıyarak gündemde tutmaya çalışanlar ve bunu siyasi malzeme olarak kullananlara buradan seslenmek istiyorum.

                Otobüs zamlarını artık gündeminizden düşürün ve başka gündemlere yoğunlaşın.

                Halk otobüsleri işletmesi çok ortaklı  bir işletme ve tamamen ticari bir kuruluştur. Ne var ki yıllardır Belediyenin güdümünde ve gölgesinde kalmış, belediye başkanının oyuncağı olmuş.

                Düşünebiliyor musunuz, bir belediye başkanı geliyor ve sizin ticari işletmenize karışıyor, sattığınız ürünün fiyatını belirliyor, indirim istiyor, şirketinizin yönetim kurulu başkanını belirlemeye çalışıyor, işletmenizin iç ve dış dekorasyonuna karışıyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün......

                Geçmiş dönemin birçok eksikleri, hataları ve başkanın gölgelerin gücü adına oynadığı himen rolü bugün hala tartışılır ve gündemde tutulmaya çalışılır noktasına gelmiş.

                Seçim öncesinde tamamen siyasi malzeme olarak kullanılan ve belediyenin kasasından 1.050 trilyon lira paranın çıktığı, sırf Üniversitede okuyan öğrencilerden birkaç oy fazla alabilir miyim düşüncesi ile sizin, bizim paramızı peşkeş çekenlere zamanında “Kardeşim sen kimin parasını kime veriyorsun” demeyenler bugün halk otobüslerine yapılan zammı tartışmaya çalışıyor.

                El insaf diyerek sözü daha fazla uzatmak istemiyorum.

                Bölgemizde en ucuz fiyatın uygulandığı Isparta’da halk otobüsleri üzerinden siyaset yapmaya çalışanlara belediye başkanı daha önce cevap vermişti ve önceki günkü meclis toplantısında bir kez daha cevap verdi. Artık gündeminizden düşürün ve başka gündemlere yoğunlaşın.

                Bakın yıllardır yapılamayan ve vatandaşa eziyet edilen çevre yolları iyi niyetle, diyalogla ve tatlı dille yapılıyor. Hem vatandaşın gönül rızası alınıyor, hem şehrin büyük bir sorunu olan trafik sorunu kısmende olsa çözümlenmeye çalışılıyor. Memleketimizde iyi şeyler olurken, kısır döngüde dönüp durmanın bir anlamı yok.

                Belediye başkanı sayın Şükrü Başdeğirmenin Meclis toplantısında konu ile ilgili yaptığı konuşmada dile getirdiği hususlar gayet net ve anlaşılır cinsten. Başdeğirmenin açıklamaları ile yazımı tamamlıyor ve bir daha gündeme gelmemek üzere son noktayı koyuyorum.......nokta......

                “Göreve geldiğimiz zaman öğrenci otobüs ücreti 1 TL idi. Bizden önceki yönetim böyle bir karar almış. Alınan karar gereği 1 TL’lik bedel 1 Temmuz’a kadar diye düşünülmüş. Otomatik olarak 1 Temmuz’da öğrenci ücreti eski haline geldi. Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin bizden bir talebi vardı. İnceledik, araştırdık. Öğrenciler için 1 TL bedeli belirlenirken aylık olarak Halk Otobüsleri Kooperatifi’ne aylık 120 bin TL para verilmesi kararlaştırılmış. Ve bu para ödenmiş. Bizim dönemimizde 4 ay ödendi. Bir de Halk Otobüsleri Kooperatifi’nin Belediyeye ödemesi gereken 620 bin TL kira bedeli varmış. Ondan da vazgeçilmiş. 4 aylık dönemde 1 milyon 050 bin TL ödendi. 1 TL’den devam etse, her 4 ayda bir 1 milyon TL para ödenecek. Belediyemize bir yük. Öğrenci biniş ücreti 1.5 TL iken mazot 4.67 TL imiş. 1 TL’ye düşürüldüğünde 5.74. Burada bir zarar yok mu?”* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler