Tarih: 07.06.2020

SİGAR YASAĞI

05.10.2019 13:08

SİGAR YASAĞI

Tütün ve Tütün mamülleri ile alkol satışları üzerindeki kısıtlamalar ve son yaptırımlar herkesin malümü. Özellikle son olarak sigara içiminin özel araçlardada yasaklanması sigara tiryakileri tarafından pek hoş karşılanmadı. Kişinin özeline girdiğini, hürriyet kısıtlamasının olduğunu, buna benzer kendilerince birçok gerekçe ile yasaklamaya karşı olduklarını ifade etmeye çalıştılar.

                Önce şöyle bir hafızalarımızı tazeleyelim ve bundan 20-30 yıl öncesine gidelim.

                Alkol ve tütün mamüllerinin satışının ve içiminin nerede ise her yerde mümkün olduğu o yıllarda sigara içmeyen ve alkol almayan insanların hürriyetlerinin nasıl kısıtlandığını, bu vahim manzaradan nasıl rahatsız olduklarını şöyle bir hatırlayalım.

                Şehirlerarası otobüslerde sigara içiminin serbest olduğunu hatırlıyorsunuzdur!... Arkadan, yandan, önden üflenen duman otobüsün içindeki havayı adeta beyaz bulutlara büründürdüğünü unutmadık.

                Alkol satışının nerede ise mahalle bakkalına kadar girdiği o dönemlerde birçoklarımızın elinde alkol kutusu ile sokaklarda cirit attığını hatırlarsınız!...

                Bugün geldiğimiz noktada aslına bakarsanız devletin en büyük vergi geliri elde ettiği bu iki kalem, tütün ve tütün mamulleri ile alkolden elde ettiği gelir küçümsenmeyecek boyutta....

                Peki böylesine büyük bir kazancı olan devletin kazancını etkileyecek yasakları getirmesinin sizce makul ve mantıklı izahı nedir.

                İNSAN SAĞLIĞI               

                AK parti iktidarının bana göre bugüne kadarki en büyük icraatları arasında bunlar var. Devlet vatandaşının sağlığını düşünüyor. Özellikle 0-15 yaş gurubu gençlerin bu kötü alışkanlıklardan uzak kalmaları için ciddi çalışmalar yapılıyor.

                Sigara ve alkol özendirici olmaktan çıkarılmalı, içim alanları daha da daraltılmalı, kamu spotları artırılmalı, gençleri kötü alışkanlıklara değil, spora ve sanatsal faaliyetlere yönlendirip özendirilmelidir.

                Uzun yıllar sigara bağımlısı olan ve bir süre önce bu bağımlıktan kurtulan birisi olarak sigara ve alkole karşı olduğumu ve bundan sonraki hayatımın daha sağlıklı geçmesi için sporla birlikte sağlıklı beslenme ile daha sağlıklı bir hayat yaşayacağımı düşünüyorum.

                Özellikle sigara tiryakilerine seslenmek istiyorum. Bağımlılıktan kurtulmak hiçte kolay değil, ama her şey beyinde bitiyor. Sadece birkaç dakika düşünün ve geleceğinizi planlayın.

                Sigara kullanmayan eşinizi, çocuklarınızı hatta torunlarınızı düşünün. Başta kanser riski olmak üzere, kalp krizi, nefes darlığı ve birçok ölümcül hastalıkların tetikleyicisi sigaranın insan sağlığına hiçbir katkısı olmadığını bildiğimiz halde, bilerek kendimizi zehirlemenin akılla, mantıkla izahı olmadığını, özentiden öteye gitmediğini lütfen kabul edelim.

                Askeri ücretle çalışan bir kişinin aldığı paranın dörtte birini sigaraya verdiği ülkemizde sigaranın bu kadar pahalı olmasının bana göre tek sebebi var. Sigara tüketiminin önüne geçmek. Yasakların ve içim alanlarının daraltılmasının da tek gerekçesi sağlıklı toplum olma yolunda ve dumansız hava sahasının dahada genişletilmesi noktasında atılan ciddi adımlardır.

                Sigara içenlerin ikinci sınıf muamele gördüğü, önümüzdeki günlerde sigara içilebilecek alan bulmakta zorlanacaklarını düşündüğüm tiryakilerin bağımlılıktan kurtulmak için önce sigara içimini azaltmalarını sonrada tamamen bırakmalarını, daha da zorlananların doktor kontrolünde tedavi görmelerini, hatta psikolojik olarak bile destek almalarını tavsiye ederim.

                Sağlıklı bir nesil yetiştirebilmemiz için , sigara ve alkole bağlı hastalıkların azaldığı bir gelecek temennisi ile herkese sevgi ve saygılarımı sunarım....* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler