Tarih: 04.06.2020

LAVANTANIN GELECEĞİ ve 2023 ISPARTA’NIN HEDEFİ

30.09.2019 14:43

LAVANTANIN GELECEĞİ ve  2023 ISPARTA’NIN HEDEFİ

Mor cennet kuyucak son yıllarda adını lavanta üretimi ile nerede ise dünyaya duyurdu.Her geçen yıl yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Kuyucak’ın Isparta ve ülke ekonomisine katkısı tartışılmaz. Binlerce dekar alanda üretilen lavantalar kozmatik ve ilaç sektöründe kullanılıyor. Taze yaprakları ile adeta mor bir cenneti anımsatan lavanta kokulu Kuyucak’a gelen binlerce meraklının sadece o manzarayı görebilmek ve ölümsüzleştirebilmek için bıraktığı döviz, yüzlerce ailenin geçim kaynağına dönüşüyor.

Mayıs ayında Gülle  başlayan Ispartadaki turizm hareketliliği, Ağustos sonunda lavanta ile sona eriyor. Yaklaşık 3 aylık Gül ve lavanta turizminde elde edilen gelir kadar şehrin ülke ve dünyaya tanıtımında önemli bir etken oluşturuyor.

Peki Isparta’nın tarihi, kültürel ve diğer zenginlikleri sadece lavanta ve gülle sınırlı olmadığını hepimiz biliyoruz.

Keşfedilecek ve tanıtımı yapılacak başka zenginliklerimizde var. Isparta’da turizmi 12 aya yaymak gerekir.

Lavantada olduğu gibi işi tesadüflere bırakırsak çok daha uzun yıllar beklememiz gerekecek.

Bana göre 2023 yılı Isparta için turizm yılı olmalı. Şimdiden bunu ilan edip gerekli çalışmalar yapılmalı.....

Turizmcilere ve bu sektörde yatırım yapmak isteyenlerede küçük bir tiyo vereyim. Tıpkı Batı Akdeniz Kalkınma ajansı gibi bölgelere hitap edecek turizm ajanslarıda kuruldu. Bu ajanslar sayesinde hibe krediler alabilir ,yatırım yapabilir, ya da mevcut yatırımlarınızı büyütebilirsiniz.

Sadece Ispartanın değil, Türkiye’nin geleceğinin turizm sektöründe olduğunu görebiliyorum. Bakanlığın 2023 hedefi 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir elde etmek. Bu pastadan Ispartanın payını yükseltmek bizim elimizde.

Aklımızı, gücümüzü, sermayemizi ve yeteneklerimizi birleştirelim ve Ispartayı geleceğe taşıyalım.

Cok basit bir örnek vereyim. Geçtiğimiz günlerde işadamı Barış Gümüş’ün Kuyucaktan Eğirdire yol açalım önerisini önemseyelim ve dikkate alalım.Bu bir örnek, bu örnekleri çoğaltmak mümkün. 2023 yılını Isparta için turizm yılı ilan edersek size binlerce öneri gelebilir ve bu önerilerden yola çıkılarak iyi bir yol haritası oluşturulabilir.

Bu arada lavantanın geleceği ile ilgili endişelerimide ifade ederek yazımı noktalamak istiyorum. Türkiye’nin birçok yerine lavanta fideleri götürülüp dikiliyormuş. Bunun önüne geçmek mümkün değil ama yeni bir kuyucakla karşılaşmamak için en azından bu sektörde liderliğimizi elimizde tutmak ve marka olabilmek için başta alt yapı olmak üzere birçok alanda girişimlerimizi sürdürmeli ve daha çok tanıtım yapmalıyız.

Son olarak mor cennet kuyucak Kıbrısın en fazla satan dergisi moonun sayfalarında bizlerin sayesinde yerini aldı ve Ispartanın dolayısı ile kuyucakın tanıtımına katkı sağladı. Peki ya siz ne yaptınız?* Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler