KIRTASİYE’DE SATIŞLAR BAŞLADI AMA; FİYATLAR CEP YAKIYOR!

22.08.2019 13:04

KIRTASİYE’DE SATIŞLAR BAŞLADI AMA; FİYATLAR CEP YAKIYOR!

 

Okulların açılmasına bir aydan kısa bir süre kaldı ve kırtasiyecilerde okul araç ve gereçlerinin satışları da başladı. Ancak, fiyatların çok yüksek olması velileri kara kara düşündürüyor. 
 
Isparta’da eğitim-öğretim yılının yaklaşmasıyla birlikte kırtasiye sektöründe yoğun bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Vatandaş ise fiyatlara isyan ediyor.
 

KIRTASİYECİLER ÖĞRENCİLERLE 
DOLMAYA BAŞLADI
Kırtasiye sektörünün neredeyse durma noktasına geldiği yaz döneminin ardından okulların açılmasıyla birlikte kitap ve kırtasiye malzemesi satışları da başladı. Kırtasiye dükkanları çocuklarının okul alışverişine gelen veliler ve öğrencilerle dolarken, özellikle soru bankaları, ders kitapları ve yardımcı kaynakların satışlarında artış görüldü.
 

FİYATLAR BİR HAYLİ PAHALI
Okul için ihtiyaçlarını almaya geldiğini söyleyen öğrenciler; “Okul dönemi başladı, alışverişe geldik defter ve kalem alıyorum. Romanlara da bakacağım, birkaç kitap almayı da düşünüyorum. Fiyatlar bana gerçekten çok pahalı geldi daha uygun olabilir. Sıradan bir roman bile 50-60 lira olabiliyor. Ülkede de neden öğrenciler okumuyor diye soruyorlar, çünkü fiyatlar çok pahalı. Öğrencilerin kitap okumalarını istiyorsalar küçük bir para miktarı olması gerekir" dedi.
 

“BÖYLE GİDERSE İHTİYAÇLARIMIZIN 
TAMAMINI ALAMAYACAĞIZ” 
Çocukları için alışveriş yaptığını söyleyen Mahmut Özcan; “Çocuklarımız için ihtiyaçları olan yardımcı kaynakları almaya geldik. 5, 9 ve 10. sınıfta okuyan çocuklarım var. Sınav dönemlerini atlattık ama birkaç sene sonra yine aynı stres devam edecek, şu an ihtiyaçları neyse sadece onu alıyoruz. Fiyatlar geçen yıllara göre artmış. Gönül isterdi ki çok fazla masrafa girmeden çocuklarımızın bütün ihtiyaçlarını giderelim ama sanırım bu pek mümkün olmayacak. Geçen seneye oranla yüzde 20'lik bir artış var" dedi.
 

“KİTAPLARDA SADECE 
1 TL KÂR EDİYORUZ” 
Kırtasiye işletmecisi İbrahim Demir kitap satışlarında sadece 1 TL kar ettiklerini belirterek, "Okul dönemi başladı ve kağıda zaman gelmesine rağmen biz 1 lira kar ile yine geçen sene ki fiyatlardan tüm ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz. Kırtasiye ürünlerimizde, kitaplarda öğrencilerimize elimizden geldiğince zammı yansıtmamaya çalışıyoruz. 1 lira karla kitap satmaya çalışıyoruz. Satışlar şu an çok yüksek, kalabalık var öğrenciler okul alışverişlerine başladı. Herkes kesesine bakıyor tabii en uygun fiyattan almaya çalışıyor" şeklinde konuştu.
 

 * Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.

Yorumlar
0
  • Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Benzer Haberler
Ulusal Haberler